ZAKRES UBEZPIECZENIA, czyli w jakich sytuacjach losowych ubezpieczenie ma „zadziałać” – jakie zdarzenia „uruchomią” wypłatę świadczenia z polisy, (im szerszy zakres tym lepiej). Sprawdź np. czy jest mowa o każdej „śmierci” czy może o „śmierci wskutek wypadku i to tylko komunikacyjnego”?

OGRANICZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI, czyli kiedy firma zastrzega wyjątki i nie będzie chciała wypłacić kasy, (im ich mniej i precyzyjniej są określone tym lepiej). Sprawdź np. czy nie masz wykluczenia na „ryzykowny sport”, „wpływ alkoholu lub leków” albo „skutki zamieszek, niepokojów społecznych lub ataku terrorystycznego”?

SUMA UBEZPIECZENIA, czyli jak duża będzie wypłata po zdarzeniu. To będzie kwota określona w polisie, (a nie – jak często się wydaje – „pokrycie kosztów leczenia lub nieobecności w pracy”). Sprawdź przynamniej dwie rzeczy: czy potencjalne świadczenie to będzie cała „suma ubezpieczenia” czy tylko jakiś jej procent; czy wypłata będzie całościowa czy nastąpi w transzach (np. w umowie dot. „poważnych chorób”: ułamek kwoty po diagnozie, ileś po operacji a ileś chemioterapii).

OKRES OBOWIĄZYWANIA tych Twoich warunków – ten(!) zakres i taka(!) suma ubezpieczenia zostały wyliczone na pewien(!) czas – statystyka zdarzeń zmienia się z wiekiem klienta. Sprawdź czy umowa jest „terminowa” czy „na dożycie” (a to nie to samo), a może „na całe życie” lub „bezterminowa” (i znowu – to nie to samo!).

Ewentualna WARTOŚĆ WYKUPU, o ile występuje część kapitałowa należna „za dożycie” określonej daty, (jak Ci się nic nie stanie). Ten kapitał może być albo gwarantowany (kwota podana w polisie, w złotówkach), albo symulowana (na etapie składania Ci oferty zrobiono jakieś założenia, które NIE stanowią zobowiązania ubezpieczyciela). W niektórych przypadkach wypłata tego „wykupu” wiąże się z podatkiem od zysków kapitałowych (tzw. ‘podatek Belki’) lub z opłatami likwidacyjnymi (potrącenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy).

DEFINICJE – sprawdź przykładowo o jaką „niezdolność do pracy” chodzi ubezpieczycielowi – do Twojej „dotychczasowej” profesji, czy może „do jakiejkolwiek pracy zarobkowej niezależnie od formy zatrudnienia”. Albo w umowie „poważne zachorowania” jaki stopień zawału serca lub który typ nowotworu będą uprawniać do wypłaty świadczenia. Przeczytaj też jak w Twojej umowie firma rozumie „ryzykowny sport”, „wpływ alkoholu”, „wypadek”, itp.

Spróbuj przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, zanim będziesz musiał(a) skorzystać z polisy. Ubezpiecz się mądrze.