czyli korepetycje z ubezpieczeń.

Analiza potrzeb klienta (taka diagnostyka Twoich oczekiwań), potem dopasowanie planu ubezpieczenia, następnie wniosek o ubezpieczenie (szacowanie indywidualnego ryzyka) i ostatecznie firma wystawia polisę (na warunkach standardowych lub z wyższą składką lub wykreślając pewne ryzyka z zakresu ochrony). Na końcu wprowadzasz ewentualne zmiany w ubezpieczeniu i podpisujesz polisę (rozpoczęcie ochrony ubezpieczeniowej).

Szacowanie ryzyka na podstawie Twoich odpowiedzi we wniosku o ubezpieczenie (a czasami na podstawie wyników badań medycznych). Dotyczy m.in. stanu zdrowia, historii chorób, wagi i wzrostu, wykonywanego zawodu i uprawianego hobby. W efekcie ubezpieczyciel oceni ryzyko jako standardowe, niestandardowe lub nieakceptowalne a Ty poznasz ostateczne warunki i ewentualne różnice względem początkowej oferty. Odbywa się tylko przed zawarciem polisy, tylko pytanie: do kiedy trwa ta Twoja (ubezpieczenie roczne, terminowe, jakieś bezterminowe czy może gwarantowane do końca życia)?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – przeczytaj by zrozumieć jakość tego, co zweryfikujesz… na końcu trwania polisy. OWU opisują sposób działania kupowanej usługi, wskazując prawa i obowiązki Twoje oraz firmy ubezpieczeniowej. Polisa natomiast wskazuje Twoje personalia, obowiązujące kwoty i okres. Potwierdza zawarcie umowy wg określonych OWU, czyli zatwierdzonych przez Zarząd firmy w danym okresie (pamiętaj – sama nazwa produktu nic nie znaczy). O różnicach w jakości ubezpieczeń przeczytasz w innym moim artykule.

Ograniczenia odpowiedzialności to wyjątki, kiedy ochrona z polisy nie będzie obowiązywała. To sytuacje, kiedy firma wyklucza swoją odpowiedzialność i nie wypłaci kwoty ochrony z ubezpieczenia. Natomiast ewentualna karencja to czasowa zwłoka w początkowym okresie ochrony ubezpieczeniowej (okres pomiędzy zawarciem umowy a rozpoczęciem pełnej odpowiedzialności firmy).

Ubezpieczony to ten kogo życie i zdrowie chronimy (oczywiście można mieć kilka polis ubezpieczeniowych). Ubezpieczający opłaca składkę i może być to ktoś inny (np. rodzic, małżonek, wspólnik, dorosłe dziecko) i jednocześnie jest właścicielem ewentualnego kapitału na polisie. Ubezpieczyciel to inaczej firma ubezpieczeniowa. Uposażeni to uprawnieni przez Ciebie do otrzymania świadczenia z tytułu śmierci – to oni dostaną sumę ubezpieczenia (tych beneficjentów zawsze możesz zmienić).

Wartość wykupu (lub wartość kapitałowa) to kwota pieniędzy, która miałaby być wypłacona „jak Ci się nic nie stanie”. Chodzi o Twoje „dożycie” określonego terminu lub w przypadku wypowiedzenia umowy w trakcie jej trwania. Nie występuje w umowach, których zadaniem jest jedynie funkcja ochronna, (czyli „jakby się coś stało”).

Indeksacja (waloryzacja kwot) to mechanizm redukujący skutki inflacji. Dla zachowania siły nabywczej uzgodnionych kwot w polisie ubezpieczyciel rokrocznie proponuje podnieść składkę a w zamian zwiększa kwoty w ubezpieczeniu. Najczęściej jest dobrowolny i opiera się to o wskaźnik GUS, (w niektórych firmach jest obowiązkowy i wynika z decyzji Zarządu firmy).

Okres prolongaty to umownie dozwolony czas zwłoki w zapłaceniu składki, w trakcie którego nadal obowiązują warunki ubezpieczenia (minimum 30 dni). Pomimo nieopłacenia należnej składki jesteś wtedy normalnie chroniony, gdyby coś się w tym czasie wydarzyło i była należna wypłata świadczenia z umowy.