Bank zabezpieczył się hipoteką, zatem Ty pomyśl jak uchronić Wasze mieszkanie/dom przed pospiesznym spieniężaniem. Zdecyduj o JAKOŚCI kupowanej ochrony, bo polisy grupowe w banku nie są… najlepsze.

Kup dobre ubezpieczenie.

Dobre, czyli z szerokim zakresem ochrony (kiedy i jak zdziała) i krótką listą wykluczeń (wyjątki, ograniczenia). Jeśli masz już polisę, to pomyśl o ZWIĘKSZENIU sumy ubezpieczenia (kwotY ochrony), bo kredyt to najczęściej Twoja NOWA-kolejna potrzeba ubezpieczeniowa.

Dlatego przygotuję:

  • ubezpieczenie wyłącznie ochronne, (czyli z NISKĄ składką),
  • na odpowiedni OKRES zadłużenia, (ze stałą lub z malejącą sumą ubezpieczenia),
  • z optymalnym ZAKRESEM odpowiedzialności (śmierć, czy też inwalidztwo lub poważna choroba),
  • z obiektywnie najlepszą JAKOŚCIĄ ochrony na rynku (mamy najmniej wykluczeń),
  • na CAŁĄ kwotę kredytu (o tym poniżej).

Niektóre banki wymagają sumy ubezpieczenia tylko na część kredytu zakładając, że Twój małżonek lub partner będzie spłacał dalej resztę zadłużenia. A kto pomyśli o potencjalnych kłopotach emocjonalnych, rodzinnych i zawodowych po Twojej śmierci…? Skoro bank docelowo zabezpiecza się wpisem do Księgi Wieczystej (hipoteka), to Tobie pozostaje zabezpieczyć rodzinę.

'

Masz już wcześniejszą polisę.

Jeśli wielkość ubezpieczenia spełnia poziom ochrony wymagany bank, to możesz dokonać cesji praw z umowy ubezpieczenia lub zmianę uposażonych (zamiast małżonka/dzieci wpiszesz dane banku i procent wypłaty).

Pamiętaj, że to bank formułuje taką umowę cesji, Ty ją akceptujesz swoim podpisem, a ubezpieczyciel przyjmuje to do wiadomości. Zwróć uwagę na sformułowania, które mogą się pojawić w bankowym dokumencie:

  • Żądanie banku wypłacenia im 100% świadczenia pomimo, że saldo zadłużenia jest/byłoby wyraźnie niższe od sumy ubezpieczenia. (Zastanów się komu i kiedy bank odda nadwyżkę po wypłacie z polisy i tym samym spłaceniu długu)!
  • Żądanie banku, by firma ubezpieczeniowa informowała bank o Twoich ewentualnych zaległościach w opłacaniu składek. (Zrobimy to, skoro nas do tego zobowiązałeś w umowie cesji). 
  • Żądanie banku wypłaty wszelkich świadczeń z polisy na ich rzecz – nie tylko wypłaty za śmierć klienta, ale również złamanie kości, hospitalizację lub wystąpienie u Ciebie nowotworu. (Sama wiedza o kondycji zdrowotnej klienta, a potencjalnie też zawodowej, może mieć wpływ na ich ocenę Twojej dalszej zdolności kredytowej!)

Ubezpiecz się mądrze. Zwróć uwagę, że ten kredyt to zwykle KOLEJNA POTRZEBA ubezpieczeniowa. Czy motywem dla tamtej polisy nie było zabezpieczenie Waszych innych życiowych celów? Jeśli pierwotnie chciałeś(aś) chronić – przykładowo – koszty kształcenia dzieci lub bieżące utrzymanie domu (bez raty kredytowej), to KUP NOWE UBEZPIECZENIE (powyższy rozdział tego wpisu).

Może masz polisę grupową w banku? To nie zawsze jest dla Ciebie najlepsza opcja – przeczytaj: