Gdybyś obawiał(a) się takiej sytuacji, to spieszę poinformować, że wypłata z polisy nastąpi. Musisz tylko pamiętać, że po śmierci klienta wypłata będzie jedynie opóźniona. To ze względu na decyzję Sądu Rodzinnego ws tego, kto byłby prawnym opiekunem dziecka (po śmierci rodzica niekoniecznie musi to być drugi rodzic). Czasami oznacza to zwłokę kilku miesięcy (ze względu na terminy rozpraw sądowych). Należna wypłata z ubezpieczenia oczekiwałaby wtedy na prawomocną decyzję sądu (np. drugi rodzic, babcia, wujek, …).

Wtedy od tej osoby nasza firma oczekuje założenia konta bankowego na rzecz uposażonego dziecka i dopiero nastąpi wypłata świadczenia. Wyznaczony kurator sądowy teoretycznie powinien kontrolować jak te pieniądze będą pożytkowane (aż do chwili osiągnięcia pełnoletności przez to dziecko). Możesz też zrobić kilka rzeczy…

(1) Możesz wskazać kogoś do kogo masz zaufanie. Całość lub część wypłaty z polisy zapiszesz dla przyjaciela lub przyjaciółki lub kogoś z rodziny, kto niekoniecznie miałby być 'prawnym opiekunem małoletniego'. Tylko nie zapomnij wspomnieć tej osobie co jest Twoją intencją, aby te pieniądze zabezpieczyły przyszłe potrzeby Twojego dziecka (a nie „czerwone sportowe auto” lub „stypę na pół miasta”).

(2) Możesz samemu – już teraz – założyć rachunek bankowy dla dziecka (różne oferty w bankach). W firmie ubezpieczeniowej podajesz wtedy numer konta do wypłaty (a nie tylko nazwisko uposażonego) i dzięki temu zapewniasz dysponowanie środkami w ramach tzw. 'zwykłego zarządu' (określa to regulamin danego konta bankowego).

(3) W niektórych naszych umowach możesz zadecydować w jakiej formie wypłacimy świadczenie (i komu). Wtedy możesz zastrzec, że sumę ubezpieczenia mamy wypłacić w postaci comiesięcznych rent (a nie jednorazowo). W ten sposób zabezpieczysz określoną kwotę na bieżące koszty utrzymania lub edukacji, w okresie przykładowo 10-15-20 lat.

Ubezpiecz się mądrze.