Czyli różne motywy, różne rodzaje umów.

Czy wiesz jaki jest sens pytań o Twoje/Wasze życiowe plany, dzisiejsze priorytety finansowe, proporcje zarobków, posiadane zobowiązania? Czy rozumiesz, że POWODY ZAKUPU POLISY mogą być tak samo różne jak motywy zakupu auta (małe miejskie, rodzinny VAN, a może pickup dla przedsiębiorcy)?

*

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE (Gdyby miało zabraknąć Ciebie i Twoich zarobków).

Motywy terminowe (gdy interesuje Cię zabezpieczenie na określony czas):
  • KREDYT. Czy zarobki małżonka – i to jeszcze emocjonalnie rozbitego – będą wystarczać na raty? Brak regularnych spłat spowoduje reakcję banku (wewnętrzne procedury, treść umowy kredytowej, wpis w Księdze Wieczystej).
  • kSZTAŁCENIE dzieci. finansujesz dziś różne zajęcia dodatkowe lub korepetycje, masz zamiar dać im na studia, a może nawet na start w dorosłość. Ile lat Wam to jeszcze zajmie? Świadczenie miałoby być wypłacone jednorazowo czy w postaci comiesięcznych rent?
  • BIEŻĄCE utrzymanie. Jak zrekompensować brak Twojej wypłaty w domowym budżecie? I to pomimo spłaconego kredytu (brak raty), pomimo renty z ZUS-u (dla nadal uczących się dzieci), pomimo innych przychodów (np. z wynajmu nieruchomości)…
Motywy dożywotnie (niezależnie od tego kiedy skończy się Twoje życie):
  • POGRZEB (wydatki na nagrobek i stypę),
  • OPIEKA PALIATYWNA (ewentualne koszty umierania),
  • KOSZTY TESTAMENTOWE (zachowki i podatek dla osób spoza kręgu spadkowego),
  • ABSENCJA ZAWODOWA BLISKICH (zawirowania emocjonalne małżonka lub partnera życiowego),
  • LIKWIDACJA FIRMY (odprawy dla pracowników, zobowiązania płatnicze i należne podatki),
  • INNE – bezpodatkowe wsparcie na rzecz fundacji, przyjaciela albo pielęgniarki (która miałaby na starość się Tobą opiekować).

*

UBEZPIECZENIA ZDROWOTNE (Wsparcie w przejściowych sytuacjach medycznych).

Możesz kupić dobre ubezpieczenie, aby pozbyć się dylematu „czy leczyć się prywatnie, czy czekać na termin z NFZ”. Zabezpiecz się ewentualne koszty leczenia/rehabilitacji i czasowej utraty/spadku zarobków. Doprecyzujmy na jakich obszarach zależy Ci najbardziej:
  • wystąpienie poważnej choroby (np. nowotwór, zawał serca, stwardnienie rozsiane lub inne);
  • prywatna operacja lub wypłata za pobyt w szpitalu;
  • uszczerbki lub urazy (złamanie kości, uszkodzenie więzadła, porażenie nerwu, …)
Różne firmy w swoich ubezpieczeniach stosują inne definicje i warunki do wypłaty (pod tą samą nazwą umowy). Zobacz jak to byłoby u nas:

*

UBZPIECZENIA KAPITAŁOWE (Oszczędzanie i wypłata za to, że dożyjesz).

  • jednorazowa wypłata ZA DOŻYCIE – gdy planujesz kapitał np. na studia dzieci lub na zakup działki na starość;
  • comiesięczne DOŻYWOTNIE EMERYTURY – gdy myślisz o ryzyku długiej starości (Twoje prywatne reguły, niezależnie od ZUS-u i politycznych reform). 
Od Ciebie zależy jak długo będziesz budował oszczędności. Koniecznie sprawdź czy taka umowa GWARANTUJE przyszły kapitał CZY jedynie SYMULUJE zyski (ewentualna wartość funduszy inwestycyjnych). Pytanie czy Twoja umowa mówi wprost o złotówkach (zobowiązanie firmy z ewentualną waloryzacją/indeksacją), czy może pamiętasz tylko jakieś symulacje przy jakiś założeniach (jednostki udziałowe w funduszach).

***

PODSUMOWUJĄC. Jak sam(a) widzisz powodów do szczerej rozmowy jest wiele. Na pewno rozumiesz, że brak Twoich zarobków może przekreślić Wasze życiowe plany, a Wasze oszczędności nie starczą na długo… Te motywy z czasem będą się pewnie zmieniać, dlatego na bieżąco będziemy dopasowywać Twój plan ubezpieczenia do aktualnej sytuacji. Porozmawiajmy o Twoich życiowych celach, o Waszych potrzebach finansowych i oczekiwaniach względem polisy i …

Ubezpiecz się mądrze.