Czemu planowanie spadkowe jest ważne? By właściciel firmy miał pewność, że w sytuacji losowej rodzina nie zniweczy jego życiowego wysiłku, majątku, oszczędności. I nawet nie dlatego, że mieliby zamiar roztrwonić jego/jej dorobek… Przecież kwestie prawne, spadkowe, finansowe i organizacyjne, które będą problemem żyjących, mogą zaprzepaścić przyszłość firmy. Wiedzą o tym ci, którzy otarli się już o taką sytuację. A Ty na ile znasz wszystkie te zawiłości?

Odpowiednie ubezpieczenie pomoże po śmierci UTRZYMAĆ FIRMĘ, dając czas spadkobiercom na załatwienie niezbędnych spraw i odpowiedzialną kontynuację biznesu. Ewentualnie – jeśli tak zaplanujesz – ubezpieczenie pomoże ZAMKNĄĆ FIRMĘ. Wtedy odpowiednie świadczenie z polisy sfinansuje zobowiązania, które staną się natychmiast wymagalne: kredyty, leasingi, podatki, faktury, umowy z kontrahentami czy obowiązkowe odprawy dla pracowników.

Sprawy spadkowe trwają przynajmniej kilka miesięcy. A kwestie emocjonalne i brak orientacji w tych sprawach nie będą pomagały. W międzyczasie przedsiębiorstwo będzie nadal generowało koszty. Pamiętaj, że dziedziczenie dotyczy zarówno majątku jak i długów (aktywa i pasywa). Ponadto spadkobiercy będą mieli współwłasność ułamkową. Do czasu prawomocnego podziału spadku nikt z nich nie będzie mógł samodzielnie zarządzać jakimkolwiek składnikiem majątku (np. sprzedać lub przepisać własności). A jeśli dziedziczą niepełnoletnie dzieci, to dochodzi jeszcze Sąd Rodzinno-Opiekuńczy. Ten z reguły nie godzi się na sprzedaż części majątku należnej dzieciom, (pozwala co najwyżej na wynajem), co skutecznie zblokuje konieczne decyzje biznesowe.

Dotychczasowe zyski firmy są pewnie na bieżąco inwestowane. Nawet jeśli firma za życia właściciela nie ma żadnych długów, to wskutek m.in. przedłużających się procedur i przeszkód natury prawnej, to z dużym prawdopodobieństwem pojawią się długi. Pomówmy o narzędziu PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ.

Jak pomóc spadkobiercom w uniknięciu wszystkich powyższych kłopotów? Najtańszym i najszybszym sposobem jest właśnie ubezpieczenie na życie. Świadczenie z polisy nie dość, że szybko zapewni pieniądze, to jeszcze – jako jedyne narzędzie – nie wejdzie do masy spadkowej. Mądry plan sukcesji to dwa elementy: testament i dobre ubezpieczenie na życie. Dzięki temu przyszłość firmy nie będzie zagrożona.

Twoi spadkobiercy faktycznie mogliby kontynuować działalność firmy na podstawie ustawy z 11.2018 roku, (m.in. zachowanie dotychczasowego NIP-u oraz ciągłości rozliczeń po śmierci dotychczasowego właściciela), jednak jest to obwarowane wieloma wymaganiami (np. powołanie za życia właściciela „zarządu sukcesyjnego”). Tak samo jak dostępne od 05.2023 przepisy o Fundacji Rodzinnej, która nie rozwiązuje wszystkich problemów podatkowo-spadkowych. Niezależnie od wszystkiego będą potrzebne pieniądze – dlatego ubezpiecz się mądrze.