Jeśli określiliśmy już kształt ochrony „na życie” lub kapitału „za dożycie”, to rozważ ubezpieczenie z tytułu przejściowych sytuacji losowych. Ta grupa umów ma Ci pomóc w powrocie do zdrowia wtedy, gdy najważniejsze okażą się czas i pieniądze.

Ubezpieczenia zdrowotne należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach: W KTÓRYCH SYTUACJACH oraz W JAKI SPOSÓB umowa zadziała.

KIEDY ZADZIAŁA

Najczęstsze umowy w Polsce to:

  • trwałe kalectwo i/lub drobny uszczerbek;
  • jak wystąpi poważna choroba i/lub będzie czasowa niezdolność do pracy;
  • za pobyt w szpitalu i/lub za wykonaną operację.

Różne firmy, a nawet różne umowy pod tą samą nazwą stosują inne definicje i warunki do wypłaty. Koniecznie sprawdż w OWU:
(a) definicje i zakres odpowiedzialności (za co byłaby wypłata); (b) jaka byłaby wypłata (suma ubezpieczenia a wielkość świadczenia); (c) czy dana umowa odnosi się tylko do wypadków czy również do chorób (przyczyna zewnętrzna czy wewnętrzna); (d) jaki jest limit dni w szpitalu (wymagane minimum); (e) o jaką „niezdolność do pracy” firmie chodzi albo czy „nowotowory” wymienia jako typy (złośliwy, niezłośliwy) czy wg listy poszczególnych organów (trzustki, krtani, …).

Zobacz jak to byłoby u nas:

'

JAK ZADZIAŁA

Najczęściej w Polsce dostępne są 3 formy świadczeń:

  1. wypłata kwoty za sam fakt zdarzenia – Ty sam zdecydujesz jak i gdzie wykorzystać otrzymane pieniądze (bez ograniczeń),
  2. zorganizowanie usług medycznych – zgłaszasz zdarzenie i zostaniesz skierowany(a) do placówki współpracującej z ubezpieczycielem,
  3. zwrot określonych kosztów – ubezpieczyciel określa rodzaje wydatków i ich limity, a wypłata nastąpi po akceptacji rachunków (np. przy turystyce zagranicznej).

Umowy zdrowotne firmy Unum działają wg tego pierwszego i drugiego schematu. Ubezpiecz się mądrze.